بیماری هنوخ شوئن لاین چیست؟

آوریل 21, 2023
اطفال و کودکان
بیماری هنوخ شوئن لاین چیست؟
5/5 - (1 امتیاز)

هنوخ شوئن لاین،بیماری شایعی در دوران کودکی هست که به طور شایع در سنین ۳ تا ۱۰ سالگی رخ می دهد و با ضایعات پوستی و درد شکم تظاهر پیدا می کند.

علائم هنوخ شوئن لاین چیست؟

در پوست کودک دانه های قرمز و صورتی ایجاد می شود که معمولا کمی برجسته هستند و بیشتر در ناحیه باسن و سطح پشتی ساعد و بازو و در پاها دیده می شوند. این ضایعات می توانند به صورت لکه های قرمز کوچک تا کبودیهای بزرگ باشند و به طور نادر به صورت تاول و زخم هم در می آیند. معمولا به صورت گروهی و به صورت قرینه ظاهر می شوند و ظرف ۳ تا ۱۰ روز برطرف می شوند.این ضایعات ممکن است ظرف ۴ ماه از بروز اولیه مجددا ایجاد شوند.ورم پشت دست تا مچ و روی پا تا مچ ،ورم دور چشم ، ورم لبها و ورم پوست سر زیر موها از دیگر تظاهرات پوستی این بیماری می باشد.درد و التهاب مفاصل هم از علائم شایع هست که معمولا مفاصل بزرگ مثل زانو و مچ پا را درگیر می کند و غالبا طی ۲ هفته خودبخود برطرف می شود هر چند می تواند دوباره عود کند.ممکن است کودک دچار درد شکم یا استفراغ یا اسهال یا یبوست یا دفع مدفوع خونی شود. درگیریهای شدید مثل پیچ خوردن روده ها و یا پارگی روده هرچند نادر هست اما بسیار مهم و پرخطرند .در کودکان مبتلا به هنوخ شوئن لاین ،فقط ۳۰ درصد افراد دچاردرگیری کلیه می شوند که می تواند ۶ ماه بعد از شروع بیماری هم تظاهر کند و در موارد نادری حتی منجر به نارسایی کلیه ها می شوند. پس لازم است که اندازه گیری فشار خون و آزمایش ادرار به طور مرتب انجام شود.البته درگیری سایر قسمتهای بدن مثل مغز ،قلب، چشم، ریه و بیضه ها هم در این بیماری دیده می شود .

 

آیا کودک مبتلا به هنوخ شوئن لاین بهبود پیدا می کند؟

خوشبختانه این بیماری در کودکان بسیار خوش خیم است و روند بهبود خودبخودی را ظرف ۴ هفته طی می کنند.البته درصدی از این کودکان مجددا مبتلا به بیماری می شوند ولی در عودها علائم خفیف تر از ابتلای اول هست.درصد کمی از کودکان مبتلا به این بیماری درگیری کلیه پیدا می کنند و درصد خیلی کمی دچار نارسایی کلیه می شوند ،اما توجه به این گروه، چک مکرر فشار خون و آزمایش ادرار و اندازه گیری کراتینین خون را حداقل در ۶ ماه اول بعد از تشخیص بیماری ضروری می کند.

 

 

چرا کودکم مبتلا به این بیماری شده است؟

این بیماری یک بهم ریختگی ،سیستم ایمنی بدن هست و معمولا به دنبال یک عفونت تنفسی فوقانی رخ می دهد و در زمستان و بهار شایعتر هست و در تابستان کمتر رخ می دهد. در برخی خانواده ها و در برخی افراد با بیماریهای خاص بیشتر دیده می شود که مطرح کننده زمینه ژنتیکی آن هست. در کسانی که یکبار به این بیماری دچار شده اند احتمال ابتلای مجدد بیشتر می شود اما در ابتلای مجدد علائم کمتر از بار اول خواهد بود.

درمان هنوخ شوئن لاین چگونه است؟

غالبا فقط باید کودک را تحت نظر گرفت و برای کنترل درد ،از مسکن استفاده کرد. اما اگر درگیری دستگاه گوارش شدید باشد یا درگیری تهدید کننده حیاتی رخ داده باشد از کورتن استفاده می شود و در صورت صلاحدید از تعویض پلاسما یا تزریق ایمونوگلوبین وریدی نیز کمک گرفته می شود. در درگیری کلیه که مزمن شده باشد از داروهای سرکوبگر ایمنی استفاده می شود.

 

 

 

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید
what-is-hematuria
علل تغییر رنگ ادرار چیست؟   تغییر رنگ ادرار که به چشم دیده می شود ممکن است...
مننژیت چیست؟ مننژیت عفونت و التهاب مغز و پرده های پوشاننده آن هست. راههای ابتلا چیست؟ ابتلا...
بیماری آبله مرغان چیست؟ بیماری ویروسی است که با تب و بی حالی شروع شده ،سپس ضایعات...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.