کولیک نوزادی چیست؟

آوریل 20, 2024
اطفال و کودکان
کولیک نوزادی چیست؟
5/5 - (1 امتیاز)

علت گریه نوزادم چیست؟


برای تشخیص کولیک نوزادی ابتدا باید سایر علل رد شود .
نوزادان به طور طبیعی ممکن هست تا روزی ۲ ساعت هم گریه داشته باشند. گریه ممکن هست نشانه گرسنگی ، یا گرما یا ناراحتی در نوزاد باشد که والدین را متوجه او کند اما گریه زیاد و مداوم نوزاد باید مورد بررسی قرار بگیرد مشکلات جسمی که واضح نبوده و از نظر دور می مانند می توانند باعث گریه و بی قراری نوزاد شوند، مسائلی مثل وجود جسم خارجی در چشم، بسته شدن مو دور انگشت و درد و کم خونی انگشت، فتق گیر افتاده، عفونت ادراری، و…
پس نیاز به معاینه پزشکی و آزمایش هست.
در کودکانی هم که علل بالا مطرح نباشد باید احتمال حساسیت به شیر گاو و ریفلاکس را در نظر گرفت.
اما آنچه به عنوان کولیک نوزادی در نظر گرفته می شود گریه ای هست که علتی برایش پیدا نشود و معمولا به صورت ناگهانی شروع می شود و با قرمز شدن صورت و جمع کردن مشتها و… همراه هست و صدایی گوش خراش دارد و به راحتی کنترل نمی شود .


کی گریه نوزاد به علت کولیک نوزادی هست؟


کولیک نوزادی از ۳ هفتگی شروع می شود و بیشتر از روزی ۳ ساعت و بیشتر از ۳ روز در هفته رخ می دهد و غالبا تا ۳ ماهگی برطرف می شود .
آنچه به عنوان کولیک نوزادی در نظر گرفته می شود گریه ای هست که علتی برایش پیدا نشود و معمولا به صورت ناگهانی شروع می شود و با قرمز شدن صورت و جمع کردن مشتها و… همراه هست و صدایی گوش خراش دارد و به راحتی کنترل نمی شود .


عوارض کولیک نوزادی چیست؟


نوزادانی که کولیک نوزادی دارند ، رشد و تکامل طبیعی دارند . مشکل عمده اختلال ارتباطی هست که بین والدین و کودک پیش می آید .


درمان کولیک نوزادی چگونه است؟


آرامش دادن به والدین اصل اول درمان هست. پدر و مادر در شرایطی که از گریه های کودک و عدم توانایی در آرام کردن او خسته شده اند خوب است از کمک فرد دیگری استفاده کنند و خود از صحنه دور شوند تا آرام شوند.
استفاده از شیر خشکهای هیدرولیزه در کودکان شیرخشکی و محدودیت مصرف غذاهای آلرژی زا در مادرانی که شیر به کودکانشان می دهند ممکن هست علائم را کاهش دهد.
کارهایی مثل ماساژ شکم ، ماشین سواری ، شنیدن صدای پدر، روشن کردن سه شوار و… می تواند گریه های کولیک را آرام کند.
نهایتا استفاده از داروهای خاصی ممکن هست در درمان کولیک مؤثر باشد هرچند هیچ کدام اثر اثبات شده ای ندارند و در هر کودکی ممکن هست یکی از این داروها مؤثر باشد. داروهایی مثل محلول قندی خوراکی ، قطره های پروبیوتیک، سایمتیکون و …

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید
what-is-hematuria
علل تغییر رنگ ادرار چیست؟   تغییر رنگ ادرار که به چشم دیده می شود ممکن است...
مننژیت چیست؟ مننژیت عفونت و التهاب مغز و پرده های پوشاننده آن هست. راههای ابتلا چیست؟ ابتلا...
بیماری آبله مرغان چیست؟ بیماری ویروسی است که با تب و بی حالی شروع شده ،سپس ضایعات...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.